Strona główna » Sprzęt medyczny, Stetoskopy » Jaki stetoskop wybrać?
Jun
16

StetoskopyDziś kontynuujemy temat stetoskopów. Tym razem nie będziemy pisać o nowinkach technicznych lecz o podstawowym podziale stetoskopów. Wiele osób nie wie, że istnieje wiele rodzajów tych przyrządów, a niektóre z nich umożliwiają działania, z którymi zwykle stetoskopów się nie kojarzy.

Najbardziej popularne są stetoskopy internistyczne używane przez lekarzy pierwszego kontaktu, internistów oraz pediatrów. Tego typu stetoskopy pozwalają osłuchać tony serca, szumy i szmery w okolicach płuc, a także pracę (tzw. perystaltykę) jelit.

Urządzeniem bardziej zaawansowanym jest stetoskop anestezjologiczny. Wyposażony jest on w specjalną głowicę, która umożliwia badanie pacjenta, który jest ubrany. Co więcej urządzenie tego typu posiada także funkcję pomiaru ciśnienia tętniczego.

Przyborami bardziej zaawansowanymi są stetoskopy kardiologiczne przeznaczone do badań bardziej szczegółowych. Wyposażone są zwykle one w podwójny dren, który polepsza akustykę odsłuchu. Co więcej wykonane są one ze specjalnego tworzywa, który redukuje zakłócenia dźwiękowe pochodzące z zewnątrz.

Jak widać każdy stetoskop dedykowany jest do innego rodzaju działań. Właśnie tego typu kwestie należy brać pod uwagę przy kupnie stetoskopu.

, ,

Add reply